BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: ‘Be temos’ kategorija

Apie AE naudą

2011-06-03

Dėl elektrinės… Gali nutikti taip, kad tuoj investuotojai muštis pradės ir dar Lietuvai primokės už leidimą statyti AE. Lietuvoje pastato – į Vokietiją eksportuoja elektrą, katastrofos atveju pustuštė emigravusi Lietuvėlė, šiek tiek nukenčia, o Vokiečiams nieko. Taigi vokiečių požiūriu toliau skatinam emigraciją, statom elektrines Lietuvoje ir patys mušamės į krutinę kokie mes ekologiški..
Dabar rimtai.
Atomininku argumentai yra šie
1. elektra pigi
2. elektrinė ekologiška
3. elektrinė saugi
Kaip jie tai įrodo?
1. Elektra „ pigi“ nes:
a. Elektra iki šiol buvo pigi..
b. Įskaičiuoja radioaktyvių atliekų tvarkymo išlaidas trumpam laikotarpiui arba visai neįskaičiuoja
c. Neįskaičiuoja reaktorių uždarymo išlaidų
2. Elektrinė „ekologiška“ nes radioaktyvių atliekų susidaro mažai
3. Elektrinė „saugi“ nes:
a. iki šiol nuo radiacijos mirė mažai žmonių.
b. tikimybė kad ivyks katastrofa yra maža. Sakykim 1kartas iš milijardo, ar dar mažesnė.
Kaip yra iš tikrųjų?
1.Elektra nebus pigi nes:
a. AE pastatyti reikalinga energija. Energetiniai ištekliai sparčiai brangsta , brangindami ir kitus reikalingus dalykus – plieną, betoną, uraną varį ir tt.
b. Radioaktyvios atliekos yra labai nemalonios ir jeigu jas tvarkyti tik 30 metų o paskui palikti likimo valiai mes sulauktume sveikatos problemų. Kai kurioms radioaktyvioms atliekoms saugoti statomos saugyklos kalnuose kurios apskaičiuotos atlaikyti 24 000 metų. Atrodo brangios ar ne? Vieta tuose „apartamentuose“ turėtu atsipirkti statytojams.. Juk nepaliksim plutonio ir kitų smagių radionuklidų rūdyjančiose statinėse? Ar mes psichopatai?
c. Kiek laiko tarnaus reaktorius? 50 Metų? Gal 70? Realu kad apie 30-40 bet vis tik jį reikės išardyti. Kiek kainuos?
d. Kadangi paskutiniu metu naujų reaktorių nestatė, tai ir urano mažai kasė.. Gal jo kaina nebuvo didelė bet kas bus rytoj,po 10, 30metų? Yra tokia teorija “ Išteklių piko teorija“. Na lietuviškai jos dar nerasite, bet angliškai galima. Esmė paprasta – ištekliai, sakykim uranas pradedamas kasti naujoje radymvietėje. Iš pradžių jo iškasa nedaug, nes vieta neparuošta, mažai technikos telpa, kelias siauras arba kiti ribojimai.. Gavybos procesas tobulinamas ir iškasama vis daugiau… Galiausia kasykla pasiekia tobulumo viršūnę ir pradedama kasti didžiausias kiekis urano rūdos per dieną.. Kurį laiką būna smagu.. Mažos išlaidos, didelis pelnas.. Vėliau nutinka štai kas.
Kur nukastas žemes stūmėm į pakalnę -atsirado kalnas, kur buvo urano rūdos kalnelis- atsirado 300m gylio duobė.. Kelelis iš duobės pailgėjo, kuro sąnaudos išaugo… Negana to, geriausią rūdą iškasėm, liko prastesnė.. Išlaidos auga, gavyba krinta..Taigi pradėjom, įsismaginom, sulėtėjom…Jei labai brangiai moka vis dar kasam, jeigu ne- ieškom kitos vietos. Kai perlipi tą smagų kalnelį į pakalnę greičiau nusiriti. Tai reiškia išaugusias sąnaudas, sumažėjusią išeigą. Kas tinka vienai kasyklai-tinka ir visoms pasaulio kasykloms.Uranui tai jau nutiko, 1980
m.gauta 69683 t. urano, 2005 - tik 41720 t. Tai -viso pasaulio gavyba. Kasyklos nespėja patenkinti urano poreikio. Trūkstama dalis gaunama vėl perdirbant panaudotą kurą ir atominius ginklus. Bet tai nėra išeitis. Jei visiem neužtenka- kaina auga..

2. Elektrinė „ekologiška“ Hmmm… Na jeigu nesprogsta ir jeigu atliekos patikimai saugomos tada taip. Bet gal ne. Pirmiausia neekologiškas pats statybos procesas – ryja dyzelį ir anglį, betoną, plieną, dujas, elektrą. Antra pastatyta ji ryja uraną… Uranas kasamas, perdirbamas, sodrinamas- vėl naudojant nafta – sudarant atliekas. Visas tas procesas išmeta tūkstančius tonų CO2.Kur čia ekologiją?
3. Elektrinė „saugi“. Na čia kaip skaičiuosi. Galima skaičiuot tiesiogiai nuo spindulinės ligos mirusius (ką dažniausiai atominės energetikos lobistai daro) arba skaičiuot ir tuos kurie vėliau nuo vėžio ir kitų radiacijos sukeltų ligų mirė. Skirtumas didelis pav. Černobylio atveju nuo spindulinės ligos mirė 47 žmonės. Nuo vėžio apie milijoną. Aš tikiu kad anksčiau laiko mirė milijonas arba daugiau. Juos nurašyt labai paprasta -vėžys. Dėl ko?-Nežinom.. Aš žinau.. Aš domėjausi atomine energetika dar mokykloje, aš tikėjau technologija ir fizikais. Aš skaičiau apie Hirošimą, Černobylį , pirmuosius reaktorius, bombas, apie tuos kurie jas kūrė, kaip jos veikia ir kaip nuo jų apsisaugoti. Negana to, mane ir mokė. Mokė apie radiacinį pavojų, aiškino kaip sukonstruota ir veikia technika. Be to, turiu dėdę – biofiziką jis patvirtino tai ką jau anksčiau žinojau. Taigi už savo žodžius atsakau.
Radioaktyvi dulkelė kūne sukelia lėtines ligas. Nuo lėtinių ligų mirštama. Jeigu kraujo vėžį kauluose sukėlė radioaktyvus cezis, o skydliaukėje jodas. Tai jie ir kalti dėl žmogaus mirties. Kai daro skrodimą nustato kad vėžys ir viskas tuo baigiasi. Bet aš jums paaiškinsiu. Sakykim įkvėpėt gaivaus ryto oro ir jums į plaučius pateko dulkelė… Mažytė, bet turinti didelę galią. Jeigu ji būtu lauke ant žemės ir matuotumėt radiaciją jūs jos nerastumėte..Nes dalelės kurias ji išspjauna yra vadinamos „alfa“ dalelės – jos nemažos du protonai ir du neutronai. Kadangi alfa dalelės turi krūvį ir yra didelės jos toli ir nenukeliauja. Ore tik kokius 10 centimetrų, žmogaus odos nepramuša todėl išorėje nepavojingos. Tačiau jūs įkvėpėte ir mažytė plutonio dalelė prilipo prie plaučių..Čia ji pradeda darbuotis. Karts nuo karto vienas kitas branduolys skyla vis išspjaudamas alfa daleles. Joms toli keliauti nereikia-jos kūne. Iššautos lekia plėšydamos ląstelių membranas ir sukurdamos įvairiausius jonus. Organizmas kovoja, ląstelės atsistatinėja,bet anksčiau ar vėliau pradeda vystytis ligos, dažniausiai vėžys. Tokia yra saugios atominės energijos ir mažos radiacijos kaina.
Ir pabaigai, jeigu katastrofos tikimybė yra maža, tai neabejotinai jį išaugs padidinus AE skaičių.
Galiausiai, ką reiškia tikimybė jeigu jau turime statistiką? Trijų mylių sala -1979 m., Černobylis -1986 m., Fukushima 2011m.?
Su pagarba
filosoffas

http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_uranium

http://en.wikipedia.org/wiki/Hubbert_peak_theory

Rodyk draugams