BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Vasaris, 2011

Naftos piko teorija (Peak Oil)

2011-02-08

Visi mes žinome kad naftos žemėje yra daug. Tiek daug kad mūsų gyvenimui dar tikrai užteks.. Bet vis dėlto kažkada nafta baigsis. Tikriausiai ji baigsis dar negreitai ir galbūt tos pabaigos mes nesulauksime. Gal tai nutiks po 40, gal po 80metų. Kodėl aš turėčiau rūpintis tuo kas nutiks man mirus? Ogi todėl , kad dauguma žmonių naftos pabaigą įsivaizduoja kaip staigų ir netikėtą dalyką. Vieną diena naftos yra, kitą dieną nafta staiga baigiasi… Deja, turiu pasakyti kad toks mastymas yra apgaulingas ir visiškai klaidingas. Nafta žemėje nesibaigs nei po 10, nei po 50, nei po 200 metų. Naftos liks daug, bet mums jos nereikės.. Mes dabar tikrai suvartotume kiekvieną gamtos pasiūlytą barelį, bet kai kurie bareliai liks. Taip nutiks todėl, kad naftos gavybos versle didžiausią reikšme įgis energijos sunaudotos naftai išgauti santykis su energija gauta iš tos naftos. Tai reiškia, kad kažkuriuo momentu, tam kad išgauti naftos litrą iš žemės gelmių, mes sunaudosime tokį pat litrą gavybos, transportavimo ir perdirbimo grandinėje. Taigi neliks jokio energijos likučio kurį galėtume panaudoti ekonomikai sukti (gaminti plastikus, skraidyti lėktuvais į Antaliją atostogų, mėtyti bombas Irake ar kurti filmus Holivude).

Pabaiga bus kitokia ir tikriausi ji jau prasidėjo. Pirmiausia mintyse pabandykite atimti naftą iš mūsų ekonomikos. Įsivaizduokite gamybą, transportą, žemės ūkį, kalnakasybą be naftos. Gal ir nesusimastome, bet naftos energija yra kiekviename žingsnyje. Ji yra, bet jos pavidalas kitas. Tai ir Kinijoj gamintas kompiuteris, ir Iphonas, ir Nike marškinėliai, ir kedai ir visoks šlamštas.

Išvada paprasta - tam kad ekonomika suktus jai reikia naftos, kad suktus didesnė ekonomika jai reikia daugiau naftos. Nafta tiekiama ekonomikai tam tikru greičiu. Jei naftos patekimo į ekonomiką greitis sumažėtų - atsirastų trūkumas ir ekonomika užbuksuotų.

Tai elementaru.

Tai vadinasi Naftos Piko Teorija

Ši teorija yra ne apie naftos kiekį, bet apie naftos gavimo greitį. Tai tarsi siurbti kokteilį iš kibiro. Kibiras didelis, o šiaudelis plonas, reiškia šiaudelis riboja išgerto kokteilio kiekį. Jei norim gerti greičiau reikia daugiau šiaudelių. Taigi pridedam dar vieną, paskui dar porą, dar… Kažkurio momentu šiaudeliai pradeda siurbti mažiau (dugnas arti, dėl sūkurių patenka oro, krinta slėgis). Prisiminkit tą jausmą kai baigiate siurbti paskutinį kokteilio lašą ir iškart suprasite kas yra naftos piko teorija. Siurbimo greitis pradžioje buvo mažas, paskui padidėjo, tada vėl sumažėjo kol galiausiai tapo nulinis. Tai ir yra visa teorija. Kas tinka kibirui - tinka ir naftos telkiniui, kas tinka vienam naftos telkiniui - tinka visiems telkiniams. Žodžiu visi atrasti naftos telkiniai pasieks savo piką. Tie, kurie pradėti eksploatuoti anksčiau, maksimalų naftos atidavimo greitį irgi pasieks anksčiau. Pastebėta kad telkinys pasiekia maksimalų atidavimo greitį  išnaudojus apie pusę jame pasiekiamos naftos. Jau dabar yra daugybė telkinių kurių gavybos greitis krito. Tam kad išlaikyti greitį, reikia atrasti ir pradėti eksploatuoti naujus telkinius. O čia vėl nesusipratimas – patys geriausi, lengviausia prieinami, išsiurbiami pirmi. Tai yra kapitalizmas - mažiausiai investicijų - daugiausia pelno. Naujai atrasti telkiniai yra sunkiau prieinami, naftos kokybė prastesnė, siurbimo greitis mažesnis. Kiekvienais metais vis sunkiau ir sunkiau..

Faktas yra tas, kad pasauliniu mastu naftos gavybos maksimumas buvo pasiektas apie 2005 metus. Ką tai reiškia?

Tai reiškia permainas.

Milžiniškas permainas kurios jau dabar prasidėjo. Kokios jos bus galit lengvai įsivaizduoti. Galit spėti bet ką ir pataikysit. Skirsis tik vieta. Politikai apie tai nenori kalbėti. Tai taip nemalonu sakyti blogas žinias… Krenta reitingai, kyla kainos…Mastykite savo galva, neabejoju nesuklysite.

Tiems kas nori įsigilinti- keletas nuorodų:

vaizdinė medžiaga:

http://www.chrismartenson.com/crashcourse/chapter-17a-peak-oil

papildomi straipsniai:

http://cluborlov.blogspot.com/2010/11/peak-oil-is-history.html

http://www.financialsense.com/contributors/james-j-puplava/peak-oil-chronicles-when-giants-run-dry

Rodyk draugams